Jakie są prawa i obowiązki małżonków?

Jakie są prawa i obowiązki małżonków?

Małżonkowie w związku małżeńskim mają nie tylko równe prawa, ale również równe obowiązki. Do czego są zobowiązani małżonkowie? Przede wszystkim do wzajemnej pomocy, wspólnego pożycia, a także do dochowania sobie wierności oraz działania wyłącznie w kierunku, który przyniesie pożytek dla rodziny, którą założyli małżonkowie. Ze wspomnianych obowiązków małżonków nie zwalnia prowadzenie dwóch osobnych gospodarstw domowych, jak i rozdzielność majątkowa. Małżeństwo jest dożywotnim związkiem osobistym dwojga osób, które nie tylko dzielą się ze sobą wspólnotą fizyczną i emocjonalną, ale również ekonomiczną oraz rodzicielską. Obowiązkiem małżonków jest dbanie o trwałość związku małżeńskiego, co może wiązać się z większymi wymaganiami niż w przypadku postępowania względem siebie obcych.

 

Jakie są obowiązki małżonków?

Jednym z najważniejszych obowiązków małżonków jest obowiązek wzajemnej pomocy, który ma przede wszystkim znacznie w trudnych sytuacjach, np. w czasie choroby jednego małżonka. Ze sprzeciwem moralnym społeczeństwa spotyka się zazwyczaj porzucenie małżonka w chorobie — nie powinna ona wywoływać w małżonkach trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, lecz powinna nałożyć na drugiego małżonka obowiązek użycia wszelkich środków, dzięki którym możliwe będzie przywrócenie małżonkowi zdrowia oraz możliwości do dalszego spełniania obowiązków małżeńskich. Małżonkowie są również zobowiązani, aby współdziałać dla dobra założonej przez siebie rodziny, jednakże ten obowiązek nie może sięgać na tyle daleko, aby uniemożliwić jednemu z małżonków wykonywanie pracy zawodowej.

 

Czym jest obowiązek wierności?

Obowiązek wierności jak sama nazwa wskazuje, mówi nam o tym, że wszelkie zachowania związanie z pożyciem małżeńskim powinny być realizowane tylko względem współmałżonka. Wierność to całkowity zakaz współżycia fizycznego z inną osobą niż współmałżonek. Wierność wymaga również zmiany form i wyrażania związków uczuciowych z osobami trzecimi, a więc dotyczy ona również sfery kontaktów towarzyskich. W przypadku naruszenia zasady wierności dochodzi do złamania słowa. Prawnik Rzeszów oferuje konsultacje, na których można dowiedzieć się dokładnie jakie mamy prawa i obowiązki w małżeństwie.

Opinie (1)

Halina Wąs

2022-03-30 10:40:37

Adres IP:

*.*.*.159

Bardzo mądry artykuł, dużo ludzi zapomina że małżeństwo to ogromne zobowiązanie wobec drugiej osoby!

Zobacz firmy

Zamienniki tonerów DMD Tonery

Al. Sikorskiego 2/7
35-304 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Siedlisko Janczar eko-wypoczynek

Pstrągowa 815
38-121 Pstrągowa

Średnia Ocena

5/5
dr Łukasz Paluch

Josepha Conrada 24
01-922 Warszawa

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Jakie są najczęstsze problemy z drukarkami i jak im zaradzić?

Jakie są najczęstsze problemy z drukarkami i jak im zaradzić?

Adapter zamiast fotelika

Adapter zamiast fotelika

Szorowarka do zadań specjalnych — jakie parametry powinna posiadać?

Szorowarka do zadań specjalnych — jakie parametry powinna posiadać?