Rodzaje białka — które wybrać?

Rodzaje białka — które wybrać?

Odżywki białkowe to niezwykle ważny element sportowej suplementacji. Proteiny stanowią kluczowy budulec naszych mięśni — przyczyniają się do wzrostu masy mięśniowej, jak również pomagają w jej utrzymaniu. Dodatkowo biało pełni funkcję budulcową, immunologiczną, hormonalną, jak i enzymatyczną. Jednakże jakie białko wybrać, aby jego działanie było w pełni przystosowane do naszych potrzeb?


Hydrolizat białka serwatkowego to specyficzna grupa protein mlecznych — zawartość białka to ok. 90 do 100%. Taki rodzaj suplementu diety posiada znikomą ilość węglowodanów oraz tłuszczów — gorzki smak, jest efektem substancji słodzących. Głównym wyznacznikiem częstotliwości stosowania jest indywidualne zapotrzebowanie organizmu oraz styl życia, jaki prezentujemy. Podstawowym działaniem hydrolizatu serwatki jest dodatkowa pomoc w regeneracji mięśni po przebyciu intensywnego wysiłku fizycznym. Hydrolizaty białkowe odpowiadają również za stymulację hormonu, jakim jest insulina — efektem jest nasilenie procesów naprawczych, ponieważ zahamowaniu podlega szkodliwy kortyzol.

Izolat białka serwatkowego to natomiast suplement diety otrzymywany na drodze mikrofiltracji przepływu krzyżowego. Izolaty posiadają od 85 do 90% białka oraz aminokwasy egzogenne. Ich cechą charakterystyczną jest niski poziom tłuszczów oraz węglowodanów. Dodatkowo izolaty są dobrze rozpuszczalne i szybko się przyswajają, co wzmacnia wydajność procesu trawienia. Izolat białka serwatkowego powinien być stosowany, jeśli dieta jest uboga w proteiny. Są one przeznaczone nie tylko dla aktywnych fizycznie, ale również dla osób, które z niezależnych przyczyn nie mają dostępu do tego składnika pokarmowego, np.: nietolerancja laktozy.

Izolat z pewnością wydaje się rozwiązaniem bardziej kompromisowym — jest szybciej rozkładany do pojedynczych aminokwasów niż hydrolizat. Dodatkowo lepiej smakuje! Rozbieżności dotyczące tempa trawienia oraz wchłaniania nie mają zbyt dużego znaczenia zwłaszcza na poziomie amatorskim. Za najbardziej uniwersalne rozwiązanie można uznać białko w postaci koncentratu.

Opinie (0)

Zobacz firmy

Italia Style - Biurowe fotele konferencyjne

Wrocławska 42
57-200 Ząbkowice Śląskie

Średnia Ocena

5/5
DR PARDA Warszawa

Gruszek i Jabłuszek 7
05-502 Piaseczno

Średnia Ocena

5/5
MesoLogic Systems Preparaty do mezoterapii

Wyszyńskiego 62
05-220 Zielonka

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Lampy fotowoltaiczne

Lampy fotowoltaiczne

Adapter zamiast fotelika

Adapter zamiast fotelika

Cyfryzacja dokumentów

Cyfryzacja dokumentów